Korean Beef Rice Bowls

Side Hustle
Life Optimization

I Like to Dabble | EP 286

Daniella Website:  I Like to Dabble What You’ll Get Out Of Today’s Show Many industries we once believed were recession-proof have proven otherwise. What can

Read More »
Side Hustle
Life Optimization

I Like to Dabble | EP 286

Daniella Website:  I Like to Dabble What You’ll Get Out Of Today’s Show Many industries we once believed were recession-proof have proven otherwise. What can

Read More »
Share This Post
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Choose FI has partnered with CardRatings for our coverage of credit card products. Choose FI and CardRatings may receive a commission from card issuers. Opinions, reviews, analyses & recommendations are the author’s alone, and have not been reviewed, endorsed or approved by any of these entities. Disclosures.

Korean Beef Rice Bowls

Course: Recipe
Servings

4

servings
Active Time

25

minutes
Total time

25

minutes
Cost Per Meal/Person

$1.50

This recipe is from the May 2017 issue of Parents Magazine. It was really easy and different and we definitely enjoyed it! Image from parentsmagazine.com

Ingredients

  • 1/4 cup soy sauce

  • 5 TSP packed brown sugar

  • 1 1/2 TSP rice vinegar

  • 1/4 TSP pepper

  • 2 TSP sesame oil

  • 3 cloves garlic, minced

  • 1 1/2 TSP minced fresh ginger

  • 1 lb ground beef

  • 4 green onions, thinly sliced

  • 2 cups cooked rice

  • 1 TSP toasted sesame seeds

Directions

  • In a small bowl, combine soy sauce, brown sugar, vinegar, and pepper.
  • In a large skillet, heat oil over medium-high heat. Add garlic and ginger. Cook and stir for 30 seconds. Add beef and cook until no pink remains, stirring to break up the meat as it cooks. Stir in the soy sauce mixture and white part of the green onions. Heat through.
  • Serve beef over rice. Top with carrots, remaining green onions, and sesame seeds.

Total Cost of meal

  • Ground beef = $3 
    Scallions, ginger, garlic, shredded carrots = $1.25
    Rice = $0.75 
    Spices, soy sauce, vinegar, brown sugar, seeds = $1 
    Total cost of 4 meals = $6
Subscribe To The FI Weekly

Action, accountability, inspiration, and community. Join the movement. Get started on your Path to FI

Choose FI has partnered with CardRatings for our coverage of credit card products. Choose FI and CardRatings may receive a commission from card issuers. Opinions, reviews, analyses & recommendations are the author’s alone, and have not been reviewed, endorsed or approved by any of these entities. Disclosures.

More To Explore

Side Hustle
Choose FI

I Like to Dabble | EP 286

Daniella Website:  I Like to Dabble What You’ll Get Out Of Today’s Show Many industries we once believed were recession-proof have proven otherwise. What can

Read More »