Individual Cassava Cheese Pizzas: $2.28 Per Serving

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Individual Cassava Cheese Pizzas: $2.28 Per Serving
ChooseFI has partnered with CardRatings for our coverage of credit card products. ChooseFI and CardRatings may receive a commission from card issuers.
Opinions, reviews, analyses & recommendations are the author’s alone, and have not been reviewed, endorsed or approved by any of these entities.  See our disclosures for more info.

ChooseFI Favorite: top rewards card for beginners

Chase Sapphire Preferred Card​

ChooseFI’s top pick for travel rewards! The Chase Sapphire Preferred Card has a 60,000 point sign-up bonus (after spending $4,000 in the first 3 months). The points are ultra-flexible and transfer to 13 airlines and hotels. $95 annual fee.

ChooseFI Favorite: top rewards card for beginners

Chase Sapphire Preferred Card​

ChooseFI’s top pick for travel rewards! The Chase Sapphire Preferred Card has a 60,000 point sign-up bonus (after spending $4,000 in the first 3 months). The points are ultra-flexible and transfer to 13 airlines and hotels. $95 annual fee.

Whether you have a large or small family, everybody can agree on pizza for dinner. Since pizza is sometimes too expensive, not healthy, and nobody can ever agree on topping choices, we came up with our own solution. We now make our own individual cassava cheese pizzas, and they are a huge hit!

And since my family enjoys it so much, I wanted to share this easy, cost-effective recipe so you can try it, too.

Benefits of Cassava

Even though finding gluten-free pizza crusts is much easier now than it used to be, it is still an issue for two of us in the house since we have Celiac disease. Cassava is one of those flours I have been using for a while now because it is:

  • fairly cheap
  • easy to work with
  • has a similar consistency to wheat flour
  • is naturally gluten-free
  • has more health benefits than wheat flour

Some of these great health benefits include:

  • Calorie dense
  • Vitamin C
  • Thiamine (B1)
  • Riboflavin (B2)
  • Niacin (B3)
  • Potassium
  • Resistant Starch
  • Fiber

I am a big fan of any ingredient that gives me bigger health benefits and remains still cost-effective. Since cassava falls into this category, it is one of my staple foods.

Related: Extra Veggie Healthy Lasagna Recipe

How To Make A Cassava Pizza

Ingredients

  • 3 cups cassava flour
  • 1 cup teff or buckwheat flour
  • 1 ½ cups coconut milk (should be a whole can)
  • ¼ cup olive oil
  • 2 eggs
  • 2 tsp ground Penzey’s Pizza Seasoning
  • 1 tsp ground garlic
  • 2 tsp pink Himalayan sea salt

Sometimes we switch up the seasonings just to make thing more interesting. Don’t be afraid to add in some of your own favorite spice blend instead of the pizza seasoning we use. Or, you could always add in some fresh garlic, shallots, or onion, if you want a more potent flavor to the crust.

Also, we don’t usually make all of our pizzas just cheese. Since there are seven of us in the house, we usually find things we already have in the refrigerator to cut up and add as toppings. So our toppings vary week by week, depending upon what we have left to use. This is a great way to use leftovers in a new, fun way that doesn’t cost you any more money. So get creative with your pizza toppings!

Instructions

Cassava Crust Ingredients

1.Preheat oven to 425°

2. Put cassava and teff flour into a mixing bowl

3. Add pizza seasoning, garlic, and salt

Cassava Pizza Dry Ingredients

4. Blend thoroughly

5. Add eggs, coconut milk, and water (Be careful to spoon the coconut milk out carefully, so you don’t splash it everywhere once your spoon breaks through the top!)

Coconut Milk Top

6. Stir thoroughly until a wet dough is formed

Cassava Crust All Ingredients

7. Grease a pizza pan or cookie sheet with olive oil

8. Spoon a large ball of dough onto the pan

9. Put olive oil on hands and then press the dough out into pizza crust shape

Cassava Pizza Crust Dough

10. Bake for 10 minutes

11. Remove and top with marinara sauce, olive oil, pesto, or sauce of your choosing

12. Top with 4-cheese Italian blend (or any type of cheese you prefer)

Finished Cassava Pizzas

13. Put back in the oven for 5 more minutes

14. Broil for 2-3 minutes

Cassava Crust Final

15. Remove and cut into 4 – 6 slices

16. Enjoy!

Yield:  6 servings

If you plan to add other toppings, as we normally do, add them in between steps 11 and 12 for the best results.

Pricing

Gluten-free substitutes often end up being more expensive than their counterparts. But since cassava is a root vegetable that is eaten and grown in many countries around the world, it can be pretty easy to find, making it a bit cheaper of an alternative.

I like to stock up on my cassava and teff flour supply whenever I am in Atlanta. They have a HUGE indoor farmer’s market called Dekalb Farmers Market. The selection and prices are some of the best I have ever found.

The pricing here reflects the what I paid at the Dekalb Farmers Market but the pricing may be different where you live.

  • 3 cups cassava flour: $2.60 (per quart container= 4 cups)/4 = $.65 x 3 = $1.95
  • 1 cup teff flour (or Buckwheat): $4.53 (per quart container = 4 cups)/4 = $1.13
  • 1 ½ cups coconut milk (12 oz can): $1.99
  • ¼ cup olive oil: $6.99 (per 1 L bottle = 66 Tbsp)/66 = $.11/4 = $.44
  • 2 eggs: $2.46 (per dozen)/12 = $.205 x 2 = $.41
  • 2 tsp ground pizza seasoning: $5.49 (per 1/2 cup jar = 24 tsp)/24 = $.228 x 2 = $.46
  • 1 tsp ground garlic: $6.49 (per 1/2 cup jar = 24 tsp)/24 = $.27
  • 2 tsp pink Himalayan sea salt: $1.32 (per pint container = 96 tsp)/96 = $.014 x 2 = $.028

With marinara sauce and 4-cheese Italian blend:

  • 1 jar basil & oregano marinara sauce: $1.99 per jar
  • 12 oz bag Trader Joe’s 4-cheese Italian blend: $4.99 per bag

Total price for cassava crust ONLY: $6.68 / 6 servings = $1.11 per serving

Total price w/marinara & 4-cheese blend $13.66/ 6 servings = $2.28 per serving

Although I’m not sure how you feel about those prices, I am more than happy with how little it costs to make these. If you want to get even more savvy with your food budget, then keep an eye out for the Penzey’s weekly spice specials.

Cassava Pizza Love

As you can see, it doesn’t take too much time or money to create these fantastic pizza crusts. The crusts are also naturally gluten-free and dairy-free. They can easily be made vegan by substituting flaxseed vegan eggs for the standard chicken eggs and by using vegan cheese.

Flaxseed vegan eggs are simply 1 tbsp ground flaxseed to 3 Tbsp water mixed together and refrigerated for approximately 15 minutes. Even if you aren’t vegan, they can make a great substitute solely for the nutritional benefits of flaxseed.

No matter which way you choose to make the crust, or which toppings you add, this is always a crowd-pleaser at our house. It is one of the only dishes that EVERYBODY gets excited about. Plus, we can get the whole family involved in cooking dinner, which makes everything go much smoother.

Have you experimented with cassava flour yet? If you have tried this recipe, what were your thoughts on it?

Related Articles:

Individual Cassava Cheese Pizzas: $2.28 Per Serving

ChooseFI has partnered with CardRatings for our coverage of credit card products. ChooseFI and CardRatings may receive a commission from card issuers.
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Comment Disclaimer: Responses are not provided or commissioned by the bank advertiser. Responses have not been reviewed, approved or otherwise endorsed by the bank advertiser. It is not the bank advertiser’s responsibility to ensure all posts and/or questions are answered.

Leave a Comment