On Sale Now! Why Does The Stock Market Go Up? by Brian Feroldi

ChooseFI Logo

Chimichurri Beef And Rice

Chimichurri Beef and Rice

Course: Recipe
Servings

4

servings
Active time

10

minutes
Total Time

20

minutes
Cost Per Meal/Person

$2.50

This recipe is from the food blog, www.cookingclassy.com. I didn’t make any adjustments; just followed the recipe exactly as it is.

We liked this recipe because the flavors were quite different than most of my regular rotation recipes. Usually, I leave out parsley when it’s in a recipe; however, the parsley and cilantro are a big part of the flavor in this recipe since that’s mostly what chimichurri is made from.

Also, I always make my own broth from bouillon cubes. The recipe says it makes 4 servings. I would say it makes 2 adult and 2 child servings or 3 adult servings.

Ingredients

  • 1 TBS olive oil

  • 1 cup chopped red or yellow onion

  • 1 lb lean ground beef (85 – 90%)

  • 1 cup chopped red bell pepper (1 medium)

  • Salt and freshly ground black pepper to taste.

  • 4 cloves minced garlic

  • 2 cups low-sodium chicken broth

  • 1/2 tsp paprika

  • 1/2 tsp oregano

  • 1/2 tsp ground cumin

  • 1/4 tsp crushed red pepper flakes (optional)

  • 1/2 cup chopped fresh parsley

  • 1/2 cup chopped fresh cilantro

  • 1 TBS lime juice, plus wedges for serving

  • 1 1/2 cups uncooked instant white rice

Directions

  • Heat a 12-inch non-stick skillet over medium-high heat. Add onion and saute 2 minutes.
  • Crumble in beef and add bell pepper. Cook and let brown, tossing and breaking up occasionally, until cooked through, about 7 – 9 minutes, while adding in garlic during the last 2 minutes.
  • Drain excess fat if needed. Stir in chicken broth, paprika, oregano, cumin and red pepper flakes and bring mixture to a simmer.
  • Mix in rice, bring to a boil and let boil 1 minute. Remove from heat, cover skillet and let rest 8 minutes.
  • Toss in parsley, cilantro and lime. Serve with lime wedges for spritzing.

Total Cost of Meal

  • 1 lb ground beef= $2.50 (I buy the family pack and freeze in 1 lb portions)
    Red pepper = $1
    Onion, garlic, broth, spices, lime juice = $1.2
    Instant rice= $1.50
    Cilantro & parsley= $1.25
    Total = $7.50
Subscribe To The FI Weekly

Action, accountability, inspiration, and community. Join the movement. Get started on your Path to FI

More To Explore
Find The Simple Path to Financial Independence

You could cobble together your own FI plan from a whole constellation of blogs, podcasts, and YouTube videos.

Or you could let FI Pathfinder email you the content you want, in the format you prefer, to be consumed at a time of your choosing.

ChooseFI Logo

Our community helps people discover and accelerate their path to Financial Independence with the goal of earning more, spending less and enjoying the journey.